به وب سايت مركز بهداشت شهرستان همدان خوش آمديد*************** مشاوره محرمانه ايدز با شماره تلفن 09686 از ساعت 8 - 20 مركزبهداشت شهرستان همدان *************** به اطلاع می رساند به منظور ارائه خدمات بهینه به شهروندان محترم جهت مقابله با بیماری کرونا ویروس، مراکز بهداشتی درماتنی مریانج و قهاوند بصورت 24ساعته و مراکز دیباج، ولیعصر، امام حسین، جورقان به صورت 16 ساعته جهت غربالگری غربالگری بیماریهای واگیرو کرونا فعال میباشند ***************آموزش اساس پيشگيري ودرمان ديابت است***************اختصاص شماره تلفن 3143در خصوص تماس وطرح سوالات و مشکلات پیرامون بیماری کرونا ویروس ***************درصورت مشاهده هرگونه تخلف بازار (اعم از: گرانفروشی،کم فروشی، تقلب، احتکار، عدم درج قیمت ونصب نرخ نامه، عدم رعایت قوانین مقررات صنفی، انتظامی، بهداشتی، ایمنی در سطح صنوف) موارد را بصورت غیر حضوری و الکترونیکی میتوانیداز طریق سامانه WWW.124.ir جهت پیگیری قانونی و برخورد با متخلفین به مراجع ذیصلاح منعکس نمائید.

دوشنبه ٢٤ خرداد ١٤٠٠
واحدها
نظرسنجی
ضمن تشكرنظر شما در مورد وب سايت مركز بهداشت همدان چيست؟

عالي
خوب
متوسط
ضعيف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4619
 بازدید امروز : 131
 کل بازدید : 957126
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.1821
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اوقات شرعی
ساعت

واحــــــــــــــــــــد آمــــــــــــــــاروانــــــفورماتيك

تعريف واحد:

   واحد آمار يكي از واحدهای ستادی مركز بهداشت شهرستان همدان مي باشد كه عهده دار جمع آوری، كنترل وجمع بندی آمارو اطلاعات عملكردی مراكز بهداشتي درماني شهری و روستايي تحت پوشش مركز بهداشت شهرستان و ارسال آن به مراكز بالاتر مي باشد.

  اهداف:

1- كنترل اطلاعات ثبت شده فعاليت های روزمره مراكز تحت پوشش؛

2- جمع آوری اطلاعات و آمار از عملكردهای مختلف مراكز؛

3- جمع بندی آمار و ارقام و ارسال آن به مراكز بالاتر؛

4- ارسال پس خوراندهای لازم به مراكز تحت پوشش؛

5- استخراج شاخص های مربوط به فرم های مختلف آماری واصله؛

6- همكاری با ديگر واحدهای ستادی در جهت پيشبرد برنامه های آماری؛

7- آموزش نيروهای جديد و دانشجويان رشته های مختلف طبق برنامه تنظيمي.

8-تهيه نمودارهاي مقايسه اي پايش مراكز بهداشتي درماني هر 6 ماه يكبار

9- انجام كليه امور مربوط به نگهداشت شبكه و موارد سخت افزاري و نرم افزاري واحد هاي مركز بهداشت

10- جمع آوري، تهيه وتنظيم آمارهاي بيمه روستايي بصورت ماهيانه و ارسال به بيمه خدمات درماني و مركزبهداشت استان

11- راه اندازي و پشتيباني شبكه دولت

 

   فعاليت های اجرايي:

   روش انجام فعاليت های اجرايي واحد آمار:

   به منظور دسترسي به موقع به آمار و ارقام مراكز مختلف تحت پوشش (مراكزروستايي- مـــراكزشهری - پايگاههای شهری) اين واحد با نظرمسئولين  هر مركز اقدام  به تعيين يك نفر از پرسنل هر مركز به عنوان رابط آماری نموده است كه رابطين آمار مي بايست در پايان هر ماه اطلاعات مـــــربوط به فعاليت های قسمت های مختلف تحت پوشش را جمع آوری نموده و پس از كنترل آن با دفاتر موجود اقدام به جمع بندی اطلاعات و ارقام در قالب فرم های مربوطه نمايد و به مركز بهداشت شهرستان ارسال نمايند.

   در مراكـز شهـری و پايگـاه هـا ايـن اطلاعـات و ارقـام در سوم هـر مـاه و مراكز روستايي در پنجم هر ماه وبيمه روستايي تا تاريخ سوم هرماه به مركز بهداشت شهرستان تحويل مي گردد. فرم های آماری در روز مقرر در واحد آمار كنترل و دريافت مي گردد. اين فرمها پس از دسته بندی و تفكيك بين پرسنل  واحد آمار تقسيم گرديده  و پس از كنترل نهايي  اقدام  به جمع بندی آنها مي نمايند.

   پس از جمع بندی در قالب فرمهای آماری شهری - روستايي مركز بهداشت  شهرستان و تاييد كارشناس مربوطه ومسئولين واحدهای مختلف در پانزدهم هر ماه تحويل مركزبهداشت استان مي گردد.

  

·         همكاری و اجراي كميته مرگ و مير

   درجهت همكاری با كميته مرگ كليه موارد فوتي گزارش شده از بيمارستانها و آرامستان و پزشكي قانوني جمع آوري و به صورت آنلاین در سامانه مرگ ومیر ثبت میگردد. و همچنین حضور فعال در کمیته مرگ ومیر فرمانداری و مرکز بهداشت هر 3ماه یکبار بصورت فصلی،جمع آوری کلیه گواهی فوت ها از بیمارستانها ومطب هاو آرامستان وپزشکی قانونی

 

 

·          همكاری در زمينه آموزش پرسنل بدو خدمت:

   در جهت همكاری با برنامه آموزش پرسنل بدو خدمت اين واحد مطابق برنامه تنظيمي در هر دوره به مدت 2 ساعت اقـــدام به آموزش پرسنل جديدالورود مي نمايد كه آموزش توسط همكاران واحد افتخاری صورت مي گيرد.

·         همكاری در زمينه آموزش دانشجويان مديريت خدمات بهداشتي ودرماني:

   اين واحد طبق برنامه تنظيمي در هفته به مدت 2 روزاقدام به آموزش دانشجويان مي نمايد كه اين آموزش توسط همكاران واحد انجام مي گيرد.

·         همكاری در زمينه ارائه آمار به دانشجويان مختلف در زمينه تحقيق و پژوهش:

   در اين ارتباط كليه دانشجويان و پژوهشگراني كه نياز به آمار و ارقام موجود در واحد آماردارند پس از ارائه معرفي نامه كتبي و ارجاع آنها توسط مديريت وتاييد حراست همكاری لازم توسط كارشناسان واحد آمار صورت مي گيرد.

·         همكاری در زمينه برطرف كردن نيازهای آمارو اطلاعاتي ارگانهای مختلف:

   با توجه به نياز برخي ادرات وارگانها در سطح شهرستان و استان به اطلاعات موجود در اين واحد با ارجاع مكاتبات اداری آنها توسط مديريت محترم به اين واحد، اين واحد در اسرع وقت اطلاعات موجود را به ادرات مذكور بصورت كتبي ارائه مي نمايد.

 

 طرح رايانه ای كردن فرم های آماری:

   اين واحد به منظور بهره گيری از رايانه وتسريع در امور مربوط با برنامه ريزی به عمل آمده از سال 81 تا كنون، بتدريج فـــــرمهای آماری مربوط را در رايانه و در ابتدابا بهره گيری از برنامه تحت DOSوبعدها برنامه  ,EXCEL طرح ريـــــزی نموده است كه منجر به افزايش سرعت عمل درجمع بندی - استخراج شاخص های مربوط به فرمهای مختلف آماری شده است .واخیرا نیز بااجرای برنامه طرح تحول سلامت و سامانه سیب سعی بر آن شده  كه اين امربه تدريج برای فرم های آماری واحدهای ديگر نیزدر دست اجرا باشدكه نيازهای واحدها در ارتباط با دسترسي سريع و به موقع اطلاعات و آمار را برآورده مي نمايد . در راستای اجرای اين طرح موارد ذيل انجام گرديد:

1- فرمهای آماری موارد فوت ومراجعين سر پايي و كليه آمارهاي مربوط بيمه روستايي

2- فرمهای آماری بهداشت مدارس؛

3- فرمهاي آماري پيشگيري و مبارزه با بيماريها

4- فرمهاي اماري بهداشت خانواده

5- فرمهاي آماري بهداشت دهان ودندان

   اجرای طرح های سرشماري و بررسي دقيق آن و ثبت نهايي و ارسال ان به مركز بهداشت شهرستان همدان

·     همكاری با ادرات ثبت احوال شهرستان در جهت جمع آوری و ارسال اطلاعات مرگ مراكز روستايي   بدين منظور پس از تهيه فرم مربوطه و با دستور مديريت مركز اطلاعات مرگ روستايي دو روز در هفته (يكشنبه و چهارشنبه) جمع آوری و به ادارات ثبت احوال تحويل مي گردد.

·         همكاری با واحدهای مختلف ستادی در جهت تكميل اطلاعات مورد نياز واحدها بصورت موردی.

اجرای طرح تحول سلامت در کلیه مراکز و خانه بهداشت های تحت پوشش


   همکاران

 

نام و نام خانوادگي

عنوان شغلي

مدرک تحصيلي

E-mail (شخصي)

 آزيتا قنبري فر

كارشناس مسؤول  آمارو انفورماتيك

 مهندس IT

 

     

 


تماس با ما

 تلفن واحد

0811 - 38252805

شماره فاکس مرکز

38260530

آدرس

همدان – ميدان جهاد پشت بيمارستان اكباتان كوچه آينده سازان مركزبهداشت شهرستان همدان

آدرس

آدرس:همدن-شهرستان همدان-میدان جهاد-ابتدای خیابان طالقانی-کوچه بهداشت-مرکز بهداشت شهرستان همدان
تلفن : 38263016 فاكس 38260530 ايميل : Hamedan_health@umsha.ac.ir

 

 

تمام حقوق سايت متعلق به مركز بهداشت درمان شهرستان همدان مي باشد