به وب سايت مركز بهداشت شهرستان همدان خوش آمديد*************** مشاوره محرمانه ايدز با شماره تلفن 09686 از ساعت 8 - 20 مركزبهداشت شهرستان همدان *************** به اطلاع می رساند به منظور ارائه خدمات بهینه به شهروندان محترم جهت مقابله با بیماری کرونا ویروس، مراکز بهداشتی درماتنی مریانج و قهاوند بصورت 24ساعته و مراکز دیباج، ولیعصر، امام حسین، جورقان به صورت 16 ساعته جهت غربالگری غربالگری بیماریهای واگیرو کرونا فعال میباشند ***************آموزش اساس پيشگيري ودرمان ديابت است***************اختصاص شماره تلفن 3143در خصوص تماس وطرح سوالات و مشکلات پیرامون بیماری کرونا ویروس ***************درصورت مشاهده هرگونه تخلف بازار (اعم از: گرانفروشی،کم فروشی، تقلب، احتکار، عدم درج قیمت ونصب نرخ نامه، عدم رعایت قوانین مقررات صنفی، انتظامی، بهداشتی، ایمنی در سطح صنوف) موارد را بصورت غیر حضوری و الکترونیکی میتوانیداز طریق سامانه WWW.124.ir جهت پیگیری قانونی و برخورد با متخلفین به مراجع ذیصلاح منعکس نمائید.

دوشنبه ٢٤ خرداد ١٤٠٠
واحدها
نظرسنجی
ضمن تشكرنظر شما در مورد وب سايت مركز بهداشت همدان چيست؟

عالي
خوب
متوسط
ضعيف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2421
 بازدید امروز : 94
 کل بازدید : 957089
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.7120
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
اوقات شرعی
ساعت

تاریخچه بسیج جامعه پزشكی

در پی فرمان مهم و تاریخی فرمان حضرت امام (ره) در پنجم آذر ماه 1358 مبنی بر تشكیل ارتش بیست میلیونی اولین هسته های مقاومت بسیج تشكیل گردید .

با آغاز جنگ تحمیلی بتدریج نهاد تازه سازمان یافته بسیج مستضعفین وارد مرحله حساسی از دوران تكامل خویش شد و در دوران پر التهاب دفاع مقدس به رشد و بلوغ رسید و بدلیل ماهیت مردمی اش پذیرای تمام افراد جامعه از هر قشر و صنف و طبقه ای شد و بدینگونه بسیج در جامعه اسلامی ایران فراگیر شد .

تاریخچه بسیج جامعه پزشكی به حضور حماسی و مخلصانه پزشكان و پرستاران فداكار و بسیجی در دفاع مقدس بر می گردد كه در آن روزهای آتش و خون در قالب تیم های اضطراری با حضور فعال و مستمر در خطوط مقدم نبرد ، بیمارستانها و درمانگاههای صحرائی به تلاش جهت رفع آلام مجروحان و آسیب دیدگان می پرداختند. كه آغاز تقویت و سازماندهی این تیم ها ی اضطراری را نیز باید در اشاره و فرمان بزرگ بسیجی قرن حضرت امام خمینی ( قدس سره ) مبنی بر حضور تیم های امدادی و پزشكی جهت كمك به مجروحین حملات بی رحمانه رژیم بعثی به شهرهای جنوب كشور دانست .

در پیمودن این طریق مقدس بیش از 80 هزار نفر پزشك و پرستار از سراسر میهن اسلامی در صحنه های نبرد دفاع مقدس حضور مستمر داشته و صدها شهید و جانباز نیز تقدیم انقلاب اسلامی نمودند.

پس از پایان جنگ تحمیلی این حاملان پیام پایداری و استقامت بعنوان بخشی از بدنه تنومند بسیج بمنظور اعتلا و اشاعه فرهنگ مقدس و معنوی ایثار و شهادت در جامعه پزشكی و دانشگاهی كشور و ثبت و انتقال تجارب و مواریث گرانبهای دفاع مقدس گردهم آمدند و در سال 1371 بسیج جامعه پزشكی بطور رسمی فعالیت خود را آغاز ودر اسفند ماه 1374نخستین شورای مركزی بسیج جامعه پزشكی تشكیل گردید.

دوره نخست این حركت با انجام فعالیتهای ارزشمندی تا سال 1375 ادامه یافت . پس از گذراندن یك دوره فترت با احساس خلاء برای حضور تشكّلی فراگیر و ارزشی بمنظور جذب و سازماندهی نیروهای متعهد و مسلمان جامعه پزشكی مجدداً از سال 1379 بسیج جامعه پزشكی كشور با نوسازی تشكیلاتی و استقبال زاید الوصف جامعه پزشكی كشور فعالیت خود را استمرار بخشیده است.

در این راستا و به منظور پویا تر نمودن فعالیتهای بسیج جامعه پزشکی در سطح مرکز بهداشت استان و مراکز چهارگانه شهرستان مشهد کانون بسیج جامعه پزشکی مرکز بهداشت استان از تاریخ 2/4/1386 شکل گرفت و پس از تعیین مدیریت های آن رسما آغاز به کار نمود.

بسیج بدنه فعال ملت است. (مقام معظم رهبری) 

تشكيل بسيج پس از پيروزي انقلاب اسلامي

 

در اين رابطه پيدايش بسيج در دو مرحله قابل توجه است :


1- بعد از پيروزي انقلاب اسلامي شاهد حركتي فرهنگي بوديم كه به واقع درجهت حفظ دستاوردهاي انقلاب اسلامي مان به شمار مي آيد و در اين مسير شاهد تشكيل ارگانها و هسته هاي انقلابي نظير سپاه ، كميته هاي انقلاب و غيره بوديم كه نقش مردم در اين حركت و تلاش چشمگير و موثر بود به نظر مي رسد بعد از رشد اين نهادها مردم به اين فكر مي افتند
كه بايستي جهت كسب آمادگي در مقابله با دشمنان انقلاب آموزشهاي رزم نظامي را ببينند و طبيعتا حركتي به نام بسيج در پايگاه ها و مساجد بوجود مي آيد كه آموزشهايي هم داده مي شود..


2- مرحله دوم مصادف است با تصرف جاسوسخانه آمريكا كه با اشغال اين لانه فساد توسط دانشجويان مسلمان پيرو خط امام شيطان بزرگ براي نجات خود از وضعيت موجود به توطئه هايي عليه جمهوري اسلامي دست زد ، از جمله حمله نظامي به طبس ، غافل از اينكه شن ها مامور الهي شده و اين توطئه را خنثي كردند يا مثلا حصر اقتصادي كه اين توطئه هم خود عاملي شد براي حركت هرچه بيشتر مردم در جهت خودكفايي جمهوري اسلامي ايران ، ترور شخصيت هاي اسلامي ، كودتا و حركتهاي مذبوحانه گروهكهاي چپ و راست ، « الحمد الله الذي حعل اعداءنا من الحمقا » ؛ خدا را شكر كه دشمنان ما را از احمق ها قرار داد و از حماقت آنها همين بس كه سنت « لا يتغير الهي اينست كه صالحان و شايستگان وارثين اصلي زمين هستند ولي آنها غافلانه هر لحظه در پي تدارك حيله جديدي بوده و هستند و امام هميشه در جهادمان با ديد وسيع و پيامبرگونه شان بخوبي دريافته بودند كه شيطان بزرگ بيكار نمي نشيند لذا در 5 آذرماه 1358 تشكيل ارتش 20 ميليوني را صادر فرمودند . در اين فرمان حركتهايي را كه به نام بسيج در جامعه مطرح بود تسريع نموده و انسجام بخشيدند و از آن تاريخ بود كه مسوولين به اين فكر افتادند كه سازماني به نيروهاي موجود در جامعه بدهند و در پي فرمان امام امت ، زن و مرد ، پير و جوان از نوجوان 12 ساله تا پير 70 ساله عاشقانه فرمان رهبرشان را لبيك گفتند.

 

تعريف بسيج

 

بسيج به لحاظ لغوي به معناي سامان و اسباب ساز و سازمان جنگ : عزم و اراده ، آماده سفر شدن و آماده ساختن نيروهاي نظامي يك كشور براي جنگ مي باشد . ( دهخدا ، 1372 )


به نظر ما بسيج يك حركت منظم و سارمان يافته اجتماعي است كه با توجه به فرهنگ هر جامعه و به اشكال مختلفي در اثر شرايط خاصي مانند جنگ ، حوادث غير مترقبه و حتي در زمان صلح و آرامش به صورت آماده باش بوجود مي آيد .


در جامعه ما نيز بسيج يك نهاد اجتماعي است . همانند خانواده كه به صورت عضوي از ساخت و نظام اجتماعي جامعه است به شمار مي آيد ، نهادي كه با هدف پاسداري از ارزشها و آرمانهاي انقلاب اسلامي بوجود آمده است و انحلال آن جز در صورت انحلال جامعه اسلامي قابل تصور نيست .

در اساسنامه بسيج مستضعفين ، بسيج را به اين صورت تعريف كرده اند :

« بسيج نهادي است تحت فرماندهي مقام معظم رهبري كه هدف آن نگهباني از انقلاب اسلامي و دستاوردهاي آن و جهاد در راه خدا و گسترش حاكميت قانون خدا در جهان طبق قوانين جمهوري اسلامي ايران و تقويت كامل بنيه دفاعي از طريق همكاري با ساير نيروهاي مسلح و همچنين كمك به مردم هنگام بروز بلا و حوادث غير مترقبه مي باشد . » ( سپاه از ديد قانون 1362 )


هدف از تشكيل بسيج

 

آرمان والا و ايده بلند و هدف عالي انقلاب اسلامي ما را چنين مي سزد كه از چار چوب مرزهاي ايران بگذرد و دروازه هاي ملل محروم و توده هاي مظلوم و مستضعف جهان را بگشايد و پيام آرامش بخش و رسالت انساني و رهائي بخش خويش را بگوش جان آنها برساند و زمينه هاي حكومت عدل الهي و جهاني امام عصر (عجل الله فرجه) را آماده سازد . و از اين روي ، بسيج تمامي نيروهاي فعال و آمادگي جهت تحقق اين آرمان ارزنده انساني ، امري ضروري و طبيعي به نظر مي آيد .

و از اينجا بود كه امام خميني (ره) اين قلب تپنده انقلاب و پيام آور آزادي و كرامت و هويت اسلامي و انساني اين قرن جهت مبارزه همه جانبه با آمريكاي جهانخوار كه هر روز براي گسترش تجاوزات و سبعيت خويش ، چنگ و دندان نشان مي دهد و در رويارويي با همه ابرقدرتهاي تجاوزگر و تيز ، رشد انقلابي نهضت اسلاميمان روز 5/8/58 را بسيج عمومي اعلام فرمودند و هدف از تشكيل بسيج را گفتند كه « مملكت اسلامي بايد همه اش نظامي باشد و تعليمات نظامي داشته باشد » و در حالت كلي مي توان گفت كه هدف از تشكيل بسيج را قرآن بيان نموده و در سوره توبه آيه 40

مي فرمايد: « انفروا خفاقا و ثقالا و جاهدوا باموالكم و انفسكم في سبيل الله ذلكم خير لكم ان كنتم تعلمون » ؛ با كيفيت مختلف حركت كنيد و كوچ كنيد در حاليكه با بار سبك هستيد . مجهز باشيد و جهاد كنيد با مال و جانتان در راه خدا ، و يكي ديگر از هدف تشكيل بسيج را بازوي ولايت فقيه دانسته و تك تك اعضاي بسيج را سلول هاي بافت ولايت فقيه مي دانيم . بهر حال هدف از تشكيل بسيج را جذب آموزش ، سازماندهي نيروهاي مردمي دانسته و اصلي ترين مساله بسيج ، بكارگيري نيروهاي مردمي در ماموريتهاي محوله با توجه شرايط سني بسيجيان اعم از دانش آموزي ، دانشجويي ، كارگري ، كارمندي ، عشاير و غيره مي باشد تشكيلات بسيج به علت ساخت مردمي از يك طرف و گستردگي آن از طرف ديگر بايد طوري تنظيم شود كه هم در زمان صلح و هم در زمان جنگ بتواند كارآيي لازم را داشته باشد .

 

اهميت و ضرورت تشكيل بسيج

 

دفاع از مقدسات و ايدئولوژي اسلام ايجاب مي كند كه در مقابل خطراتي كه آن را تهديد مي كند به گونه اي منطقي و شيوه اي صحيح با آن خطر برخورد كرد . امام خميني (ره) در مورد اهميت و ضرورت تشكيل بسيج فرمودند : « دفاع از اسلام و كشورهاي اسلامي امري است كه در مواقع خطر ، تكليف شرعي و الهي و ملي است و برتمام قشرها و گروهها واجب است » .


همچنين اصل پيشگيري ايجاب مي كند كه امت اسلامي براي مقابله با هر گونه خطر احتمالي از سوي دشمنان اسلام در آماده باش كامل بسر برده و آمادگي دفاعي براي هرگونه خطري كه اسلام را به مخاطره افكند را داشته باشند . فرمان صريح قرآن كريم در آيه شريفه « واعدوا لهم ما استطعتم من قوه » كه براي ترسانيدن دشمنان خدا و اسلام و امت اسلامي آمده است دال بر صحت اين ادعا مي باشد . از اينروست كه مي بينيم در سفارشات اولياي اسلام نيز بر آماده بودن براي خطرات احتمالي بسيار تاكيد شده است و از مسلمانان خواسته اند كه درهنگام خواب وصيت نامه و شمشير را در زير سر قرار بدهند و اين نيست جز فرمان آماده باش براي لقاء الله و همچنين براي دفاع از دين خدا ، لذا سلاله نبوت ، رهبر راحل انقلاب اسلامي در اين مورد خطاب به امت اسلامي فرموده اند : « مملكت اسلامي بايد همه اش نظامي باشد و تعليمات نظامي داشته باشد يكي از ابواب فقه باب رمي است . باب تيراندازي است ، آنوقت تيراندازي بوده حالا هم تيراندازي هست به يك طور ديگري » در اسلام با اينكه رهان ، يعني يك چيزي را بگذارند براي چيزي كه نظير قمار بازي مي شود حرام است براي تيراندازي حرام نيست ، براي اسب دواني حرام نيست .

سبق و رمايه يكي از مسائل فقه است براي اينكه همه افراد مستحب است كه سواري ياد بگيرند . حالا اتومبيل سواري و رانندگي را ياد بگيرند . و براي همه است كه تيراندازي را ياد بگيرند ، فنون جنگي را ياد بگيرند . بايد ملت ما جوانهايشان مجهز باشند به همين جهاز و علاوه بر جهاز ديني و ايماني كه دارند مجهز به جهازهاي مادي و اسلامي هم باشند و ياد گرفته باشند . اينطور نباشد كه يك تفنگي كه دستشان آمد ندانند كه با آن چه كنند . بايد ياد بگيرند و ياد بدهند . جوانها را يادشان بدهيد همه جا . حضرت امام اضافه مي كنند كه بايد اينطور شود كه يك مملكتي بعد از چند سالي كه 20 ميليون جوان دارد 20ميليون تفنگدار داشته باشد و 20ميليون ارتشي داشته باشد » .( پيام انقلاب شماره 72 )

 

اهميت و ضرورت تشكيل بسيج در جمهوري اسلامي ايران

 

بعد از تسخير انقلابي لانه جاسوسي آمريكا انتظار آن مي رفت كه از سوي دشمن شماره يك يعني آمريكاي جهانخوار توطئه ها و تحريكها بر ضد اين كشور انقلابي شدت يافته و با گسترش آنها زمينه را براي دخالت نظامي آماده نمايد ، تا با حمله مسلحانه به ايران و انقلاب اسلامي ، رژيم مردمي جمهوري اسلامي را از پاي در آورد ، و حاكميت طاغوت را دوباره برقرار سازد . بنابراين مشخص بود كه در اين جنگ جديد امت اسلام نمي تواند فقط و فقط از مشت خويش استفاده كرده و به دفاع برخيزد بلكه ضرورت مسلح شدن و آموزش نظامي ديدن براي همه مشخص بود و احساس مي شد كه اگر همه مردم وارد صحنه نشوند و با كيفيت و طرز كار سلاحها آشنايي نداشته باشند نمي توانند اين سلاح ها را عليه شيطان بزرگ بكار گيرند . از اينرو تشكيل بسيج در تمام قشرها ( دانش اموزي ، دانشجويي ، كامند، كارگري ، عشايري و ... ) به شكل وسيعي صورت گرفت و امام امت فرمان تاريخي تشكيل بسيج عمومي را صادر و در رابطه با ضرورت آن چنين فرمودند : « الان در راس همه مسائل اسلامي ما قضيه مواجهه با آمريكاست . بايد تمام تجهيزات ما بطرف اين دشمن باشد. مبادا يك وقتي يك تبليغات سويي بشود و نظرهاي ما تشتت پيدا بكند و افكارمان افكار مختلف بشود ... بايد الان همه افكار ها يك چيز باشد . چطور در ان وقتي كه ما مواجه با اين قدرت شيطاني داخلي بوديم هيچ ديگر تشتتي در كار نبود . همه با هم يك فكر داشتيد و الله اكبر مي گفتيد و مقابله با يك چنين قدرتي مي كرديد شما الان مي دانيد كه مقابله ما با يك قدرتي است كه قدرتش صدها برابر زيادتر از آن قدرت قبلي است . شما امروز يك چنين حالي داريد و مملكتمان يك چنين حالي دارد . مملكت شما الان يك حالي دارد كه اگر دير بجنبيم براي هميشه تا آخر از بين رفته ايم . همه بايد يكصدا باشند .سرو صداي امروز حفظ مقابله با آمريكاست ... بايد همه قوايمان را مجتمع كنيم براي نجات دادن اين كشور بايد اگر مسائلي برايمان پيش بيايد هرچه هم سخت باشد تحمل كنيم . باز هم من تكرار مي كنم كه بدانيد شما با يك قدرتي مواجه هستيد كه اگر غفلت بشود مملكتتان از بين مي رود ، غفلت نبايد بكيند غفلت نكردن به اين است كه همه قوا را و هرچه فرياد داريد بر سر آمريكا بكشيد ، هرچه تظاهرات بر ضد آمريكا بكنيد قواي خودتان را مجهز بكيند و تعليمات پيدا كنيد و به دوستانتان تعليم بدهيد » ، كه امام (ره) دقيقا با فرمايشات پيامبرگونه خود ضرورت تشكيل بسيج را ترسيم نمودند.

 

 

کانون بسیج جامعه پزشکی مرکز بهداشت همدان

 

آدرس

آدرس:همدن-شهرستان همدان-میدان جهاد-ابتدای خیابان طالقانی-کوچه بهداشت-مرکز بهداشت شهرستان همدان
تلفن : 38263016 فاكس 38260530 ايميل : Hamedan_health@umsha.ac.ir

 

 

تمام حقوق سايت متعلق به مركز بهداشت درمان شهرستان همدان مي باشد